Yamaha DXS15XLF 15-inch 1600W Powered Subwoofer
Yamaha Authorized Online Dealer
Synchrony Financing
No Credit Needed
WARRANTY SPECIAL 123DJ Warranty
123DJ Free Shipping
Synchrony Financing
No Credit Needed
123DJ local store pickup available within 30 minutes
DJ equipment power converters for overseas use at 123DJ
We'll beat any price!
Description:
The Yamaha DXS15XLF offers thunderous low end, superb clarity, and best-in-class SPL performance. This powered bass-reflex subwoofer boasts a high-power 1,600-watt Class D amplifier, a 33Hz-150Hz frequency range, and can tackle any application you throw at it. Sophisticated DSP processing yields high-resolution sound with super-low latency, while optimized presets and an intuitive LCD display make dialing in your settings a piece of cake. This sub employs a lightweight, yet durable, plywood cabinet with a premium-grade polyurea coating. The DXS15XLF is a must-have for completing your full-range DZR system.
Sophisticated DSP processing
Custom-designed transducer
Yamaha DXS15XLF 15-inch 1600W Powered Subwoofer Features:
  • Powered subwoofer with 15" LF driver
  • A must-have for completing your full-range DZR system
  • Boasts a high-power 1,600-watt Class D amplifier and 33Hz-150Hz frequency range
  • Optimized factory presets and intuitive LCD screen make operation easy
  • Great-sounding, custom-designed transducer
  • Dual damper ensures extraordinary low-frequency linearity during high-output situations
  • Lightweight, yet durable, plywood cabinet with a premium-grade polyurea coating
Yamaha DXS15XLF 15-inch 1600W Powered Subwoofer Specifications:
  • Powered/Unpowered: Powered
  • LF Driver Size: 15" Cone, 4" Voice Coil, Ferrite Magnet
  • Power Rating: 1230W Continuous
  • Total Power: 1600W Peak
  • Inputs: 2 x XLR-1/4" combo
  • Outputs: 2 x XLR (thru/output)
  • Other I/O: 1 x USB Type A
  • Frequency Range: 33Hz-150hz (-10 dB)
  • Maximum Peak SPL: 136dB SPL @ 1m
  • Signal Processing: EQ, Delay, Cardioid Mode, D-XSUB Processing
  • Mounting Options: Floor, Pole Mount with 1.37" (35mm) and M20 sockets
  • Power Source: Standard IEC AC cable
  • Enclosure Material: Plywood Cabinet with Polyurea Coating, Black Finish
  • Height: 23.1"
  • Width: 17.7"
  • Depth: 23.6"
  • Weight: 88.2 lbs.
  • Manufacturer Part Number: DXS15XLF
Frequently Asked Questions (FAQ)
What is the power output of the Yamaha DXS15XLF?
The Yamaha DXS15XLF delivers up to 1600W of Class-D amplification, providing deep, powerful bass suitable for professional DJ and live sound applications.
Is the Yamaha DXS15XLF suitable for live events?
What size is the woofer in the Yamaha DXS15XLF?
Does the Yamaha DXS15XLF support professional PA systems?
What type of amplification does this subwoofer use?
Is the Yamaha DXS15XLF good for DJs?
Why Buy the Yamaha DXS15XLF 15-inch 1600W Powered Subwoofer from 123DJ?
  • Authorized Dealer
  • Great Financing
  • Great Customer Service
  • Free Life time Tech Support
  • Support a small business
  • We Beat any Authorized Dealer Price