Electro-Voice ELX200-18S 18" Passive PA Subwoofer
Electro-Voice
No Credit Needed Beataprice
Synchrony Financing
No Credit Needed
WARRANTY SPECIAL Warranty
WARRANTY SPECIAL Warranty
No Credit Needed Beataprice
Synchrony Financing
No Credit Needed
30min
DJ converters
We'll beat any price!
Electro-Voice ELX200-18S
18" passive subwoofer
Every aspect of ELX200 is designed for ideal results as part of the whole - the acoustical, electrical and mechanical components all work together seamlessly. The subwoofers pack powerful low-frequency output into a surprisingly compact footprint, and feature tuned 15 mm thick wood enclosures with a premium top-coat finish. The proprietary features that have made the other members of the EV portable speaker family a go-to for best-in-class performance are also present.
Features:
  • 1600 W (peak), 133 dB peak SPL utilizing high sensitivity transducer designed and engineered by EV for maximum punch.
  • System reliability verified with over 500 hours of abuse testing and endurance testing.
  • Ideal for portable and installed applications.
  • Lightweight, compact 15 mm wood enclosure with internal bracing with durable polyurea top-coat finish.
SPECIFICATIONS
  • Suspension
  • Minimum Impedance 7.2 Ω
  • HF Transducer
  • SPECIFICATIONS
  • Speaker Type Subwoofer
  • Woofer Size 18inch
  • Powered or Passive Passive
  • Frequency Response (-3 dB)¹ 45 Hz - 200Hz
  • Frequency Range (-10 dB)¹ 28 Hz - 300 Hz
  • Max. SPL/1m (calc)² 133 HzdB
  • LF Transducer EVS-18L 457 mm (18 in)
  • Power Rating 1600W
  • Connector Type Dual NL4
  • Enclosure Material 15 mm plywood with durable polyurea top-coat finish
  • Grille 18 AWG steel with powdercoat
  • Available Color Black or White
  • Height 23.62" (600mm)
  • Width 19.96" (507mm)
  • Recommended High-Pass Frequency 35 HzHz
  • Depth 22.6" (574mm)
  • Weight Net 58.64lbs (26.6kg)
  • Shipping Weight 67.24lbs (30.5kg)
  • Family ELX200
  • Nominal Impedance 8O
  • Axial Sensitivity (SPL, 1 W @ 1 m) 94dB
  • Power Handling (Continuous / Peak) 400W/1600W
FAQ
Q  What is the Electro-Voice ELX200-18S?
Q  Is the ELX200-18S powered or passive?
A: It is passive, meaning:
  • ❌ No built-in amplifier
  • Requires an external power amplifier
Q  How much power does it handle?
A:
  • 400W continuous
  • 1600W peak power handling
Q  What amplifier is recommended?
A: You should use a power amplifier delivering around 800W–1200W at 8 ohms for optimal performance. Also, use a DSP or crossover for proper tuning.
Q  Can I mount a top speaker on it?
A: Yes. It includes an M20 threaded pole mount, allowing you to mount a full-range speaker on top.
Why Buy from 123DJ?
  • Wide Selection & Inventory
  • Authorized Dealer & Manufacturer Warranty
  • Competitive Pricing
  • In-Person Showroom Experience