Electro-Voice ELX200-12S 12" Passive Subwoofer
Electro-Voice
No Credit Needed Beataprice
Synchrony Financing
No Credit Needed
WARRANTY SPECIAL Warranty
WARRANTY SPECIAL Warranty
No Credit Needed Beataprice
Synchrony Financing
No Credit Needed
30min
DJ converters
We'll beat any price!
Electro-Voice ELX200-12S
12" passive subwoofer
Every aspect of ELX200 is designed for ideal results as part of the whole - the acoustical, electrical and mechanical components all work together seamlessly. The subwoofers pack powerful low-frequency output into a surprisingly compact footprint, and feature tuned 15 mm thick wood enclosures with a premium top-coat finish. The proprietary features that have made the other members of the EV portable speaker family a go-to for best-in-class performance are also present.
Features:
  • 1600 W (peak), 129 dB peak SPL utilizing high sensitivity transducer designed and engineered by EV for maximum punch.
  • System reliability verified with over 500 hours of abuse testing and endurance testing.
  • Ideal for portable and installed applications. Lightweight, compact 15 mm wood enclosure with internal bracing with durable polyurea top-coat finish.
SPECIFICATIONS
  • Suspension
  • Minimum Impedance 6.9Ω
  • HF Transducer
  • Speaker Type Subwoofer
  • Woofer Size 12inch
  • Powered or Passive Passive
  • Frequency Response (-3 dB)¹ 42 Hz - 220 Hz
  • Frequency Range (-10 dB)¹ 33 Hz - 300 Hz
  • Max. SPL/1m (calc)² 129dB
  • LF Transducer EVS-12L 300 mm (12 in)
  • Power Rating 1600W
  • Connector Type Dual NL4
  • Enclosure Material 15 mm plywood with durable polyurea top-coat finish
  • Grille 18 AWG steel with powdercoat
  • Available Color Black or White
  • Height 15.63" (397mm)
  • Recommended High-Pass Frequency 42Hz
  • Width 17.52" (445mm)
  • Depth 17.99" (457mm)
  • Weight Net 44.53lbs (20.2kg)
  • Shipping Weight 44.53lbs (20.2kg)
  • Family ELX200
  • Power Handling (Continuous / Peak) 400 W/1600W
  • Nominal Impedance 8 Ω
  • Axial Sensitivity (SPL, 1 W @ 1 m) 93dB
FAQ
Q  Is the ELX200-12S powered?
A: No. It is a passive subwoofer, so you must use an external power amplifier to operate it.
Q  What amplifier should I use?
A: Use a power amp that delivers:
  • 400W (continuous)
  • Up to 1600W peak at 8 ohms
Q  What is the frequency response?
A:
  • 42 Hz – 220 Hz (-3 dB)
  • 33 Hz – 300 Hz (-10 dB)