DAS ALTEA-S15A Compact Active 15" Subwoofer
123DJ Finance
DAS
No Credit Needed Beataprice
Synchrony Financing
No Credit Needed
WARRANTY SPECIAL Warranty
WARRANTY SPECIAL Warranty
No Credit Needed Beataprice
Synchrony Financing
No Credit Needed
30min
DJ converters
We'll beat any price!
The 15" DAS 15FW4 woofer boasts a high-quality construction with a 3" voice coil and die-cast aluminium basket, allowing for high excursion and a power handling of 600 watts/AES. An optimized ventilation system enables a high sustained load with extremely reduced power compression.
The woofer is driven by an integrated Class-D power amplifier with a wide-range switching power supply, providing 600 watts/RMS and 1200 watts/peak, enabling up to 131dB/max SPL with a frequency response of 40Hz to 125kHz.
Features
  • Active bass-reflex subwoofer
  • Class-D power amplifier with switching power supply
  • 24-bit DSP with 2-channel signal routing
  • DASControl™ display + encoder
  • Cardioid-Presets
  • Prepared for transport wheels
  • PowerCon In/Out
Applications
  • House of worship
  • Theatres, auditoria and performing arts centers
  • Live music clubs
  • Corporate A/V
  • Live sound touring/Rental services
Technical Information
Performance
  • Frequency Range (-10 dB) 40 Hz - 125 Hz
  • Maximum Peak SPL at 1 m 131 dB
Electronics and Connectors
  • Nominal Amplifier Power (continuous) 600 W
  • Nominal Amplifier Power (peak) 1200 W
  • Input Type Balanced
  • Input Impeadance 20 kohms
  • Input Sensitivity 1.95 V (+8 dBu)
  • Audio Signal Input Connector 2 x Female XLR
  • Audio Signal Loop Thru Connector 2 x Male XLR
  • Control DAScontrol™
  • AC Output Connector powerCON NAC3MPB
  • Current Draw 230 V / 115 V 1.4 A/2.8 A
Enclosure
  • Enclosure Construction Birch Plywood
  • Enclosure Geometry Rectangular
  • Finish ISO-flex Paint
  • Color Black
  • Dimensions ( H x W x D ) 470 x 485 x 685 mm
  • 18,5 x 19,1 x 27,0 in
  • Net Weight 30,0 kg ( 66,0 lb )
Components
  • LF Driver 15FW4
Shipping
  • Carton Dimensions ( H x W x D ) 515 x 525 x 716 mm
    20,3 x 20,7 x 28,2 in