Electro-Voice ELX200-12SP White 12" Powered Subwoofer
Electro-Voice
No Credit Needed Beataprice
Synchrony Financing
No Credit Needed
WARRANTY SPECIAL Warranty
WARRANTY SPECIAL Warranty
Synchrony Financing
No Credit Needed
30min
DJ converters
We'll beat any price!
Electro Voice ELX200-12SP White
12-INCH POWERED SUBWOOFER
HIGH-EFFICIENCY 1200 W CLASS-D POWER AMPLIFIER DELIVERS UP TO 129 DB PEAK SPL UTILIZING ULTRAEFFICIENT, HIGH-SENSITIVITY TRANSDUCER DESIGNED AND ENGINEERED BY EV.
ELX200-12SP features high-efficiency Class-D power amplifiers (up to 1200 W) with integrated QuickSmartDSP, and delivers up to 129 dB SPL utilizing transducers designed and engineered by EV (12-inch EVS-12L woofer). Powered subwoofer models allow easy setup via three presets (Music, Live, Club), sub/top system-match crossovers, three-band EQ, five user-programmable presets (Store and Recall settings), visual monitoring of limiter status, input level control and meters, and master volume control to ensure optimal gain structure. ELX200 powered models are ideal for portable and installed applications, with lightweight and compact 15-mm wood enclosures, integrated M20 threaded pole polemount plate, and two-handle design for easy lifting.
SPECIFICATIONS
  • Available Color Black
  • Connector Type (2) XLR/TRS combo jacks and (2) XLR link outputs
  • Depth 457 mm
  • Enclosure Material 15 mm plywood with EVCoat
  • Family ELX200
  • Frequency Range (-10 dB) 41 Hz - 165 Hz
  • Frequency Response (-3 dB) 49 Hz - 135 Hz Hz
  • Grill 18 AWG steel with powdercoat
  • Height 397 mm
  • LF Transducer EVS-12L 300 mm (12 in)
  • Low Pass Frequency Adjustable: 80 Hz, 100 Hz, 120Hz, 150 Hz
  • Max. SPL/1m (calc) 129 dB
  • Power Consumption 100 - 240 V~, 50 - 60 Hz, 1.8A
  • Power Rating 1200 W
  • Powered or Passive Powered
  • Shipping Weight 22.3 kg
  • Speaker Type Subwoofer
  • Weight Net 19.1 kg
  • Width 445 mm
  • Woofer Size 12 inch
FAQ
Q  What is the ELX200-12SP White?
A: The Electro-Voice ELX200-12SP White is a 12-inch powered (active) subwoofer designed for DJs, live sound, and portable PA systems. It features a built-in 1200W Class-D amplifier and advanced DSP processing.
Q  Is it active or passive?
A: It is active (powered), meaning:
  • No external amplifier required
  • Plug-and-play with mixers or DJ controllers
Q  What is it best used for?
A:
  • Mobile DJs
  • Live bands
  • Weddings & events
  • Small to medium venues (100–250 people)
Q  How powerful is it?
A:
  • 1200W amplifier
  • Max SPL: 129 dB
Q  Does it have DSP?
A: Yes -QuickSmartDSP, which includes:
  • Presets: Music / Live / Club
  • 3-band EQ
  • Adjustable crossover (80 / 100 / 120 / 150 Hz)